Израелската влада се согласи: Предвремени избори во април

Владата на израелскиот премиер, Бенјамин Нетанјаху се согласи да на девети април следната година се одржат предвремени парламентарни избори.

Ваквата одлука следува откако владејачкото мнозинство во Парламентот не ја изгласа спорната судска одредба.

Нетанјаху рече дека неговата коалиција едногласно се согласила да се распушти Парламентот и да се одржат нови избори, објави АП.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари