Франција се подготвува за нови протести

Франција се подготвува за нов бран протести организирани од страна на „жолтите елеци“.

До сега протестите кои се одржуваа веќе извесен период во Париз и ширум Франција, беа насилни.

Во некои француски граодви веќе почаа да се затвораат продавници поради можни конфликти меѓу демонстрантите и полицијата на денешните протести. Повеќе од 80.000 војници и полицајци се распоредени во Париз, изјави министерот за внатрешни работи Кристоф Кастанер.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари