Ел Чапо ги шпионирал соработниците со софтвер вграден во телефоните

Кристиjан Родригес, технички експерт кој работел за мексиканскиот нарко бос Ел Чапо, изјави на судење дека водичот на картелот бил толку опседнат со шпионажа на соработниците што наредил да им биде вграден софтвер во мобилните телефони за да ги следи нивните текстуални пораки и разговори, што подоцна ги искористило ФБИ.

„Ројтерс“ пренесе дека Родригес, кој е клучен сведок во обвинувањата во процесот против Ел Чапо, работел за него од 2008 до 2012 година, кога наркокартелот воспоставил систем за сигурна комуникација.

Родригес рекол дека од Ел Чапо добил барање за инсталирање шпионски софтвер на околу 50 специјални телефони, кои лидерот на криминалната организација сакал да ги надгледува.

Со помош на тој софтвер, Ел Чапо можел да следи повици и текстуални пораки на корисниците на тие телефони, па дури и да вклучува микрофон и да снима во кој било момент, без корисникот да биде свесен за тоа.

Шеесет и едногодишниот наркобос во 2017 година беше испорачан во САД од Мексико за да се соочи со обвинувањата за криумчарење кокаин, хероин и други дроги на американска територија.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари