Деветта жртва во протестите на „жолтите елеци“

Француските власти денеска објавија за уште една, деветта по ред жртва во протестите на „жолтите елеци“, додека мал број демонстранти продолжуваат да ги блокираат наплатните рампи и кружните текови низ целата земја.

Министерот за внатрешни работи, Кристоф Кастaне, рече дека најновата жртва е демонстрант кој починал денеска во југозападниот град Ажен.

Повикувајќи на мир за време на божикните и новогодишните празници, Кастане рече: „Ова мора да престане. Загинати се девет лица“, објави агенцијата АП.

Пратеникот Оливије Дамасан на својот „Твитер“ профил напиша дека демонстрантот бил удрен од камион и дека тој всушност бил локален лидер на движењето „жолти елеци“.

Уште осум лица загинаа за време на протестите на „жолтите елеци“, главно во сообраќајни незгоди.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари