88 луѓе загинаа во пожарите во Калифорнија, 196 и натаму се водат за исчезнати

Најмалку 88 лица загинаа, а 196 се уште се водат за исчезнати по пожарите во северна Калифорнија, соопштија американските власти.

Пожарот во Калифорнија избувна пред три недели а во него беа уништени голем борј на куќи и други објекти.

Речиси 14 000 куќи и околу 62 000 хектари беа уништени во пожарот во градот Перадајс, каде живеат 27 000 луѓе. Голем број граѓание, меѓу кои имаше и многу познати личности, како пејачи, режисери, актери беа евакуиарни, а некој од нив останаа и без своите домови.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари