28 Feb 2021

Министерот за финансии на Велика Британија, Риши Сунак, денес оцени дека идејата за воведување на ковид-пасош може да биде добар начин за…

28 Feb 2021

Полицијата во пристаништето Месина, на Сицилија, заплени 30 килограми марихуана, која двајца курири се обиделе да ја прошверцуваат во возило на…

28 Feb 2021

Искусен германски имунолог ја повика неговата земја да ја смени одлуката и да дозволи вакцината на „Астра Зенека“ и Универзитетот „Оксфорд“ да се…

28 Feb 2021

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство.

Полицијата се судри…

28 Feb 2021

Австрискиот канцелар Себастијан Курц разговарал со рускиот претседател Владимир Путин за испорака и заедничко производство на руската вакцина…

27 Feb 2021

Снимката од Аргентина на која се гледа како бројни комарци формирале “торнадо” станала вирална на социјалните мрежи, додека граѓаните ги фатила…

27 Feb 2021

Вакцината на производителот „Џонсон и Џонсон“ е одобрена и наскоро ќе може масовно да се произведува и дистрибуира низ светот.

–…

27 Feb 2021

Жена во Турција ги спаси своите четири деца така што во текот на пожар кој ја зафатил нејзината зграда ги фрлила од третиот кат.

27 Feb 2021

Бил Гејтс (65) ја примил втората доза од вакцината против ковид-19 пред една недела, потврди во интервју за социјалната мрежа Клабхаус.

Но…

27 Feb 2021

Тестирањето на вакцината „Спутник лајт“ започна во Русија.

Првите учесници во испитувањето биле вакцинирани во Москва, изјави денеска…

27 Feb 2021

Советот за безбедност на Обединетите нации синоќа ја одобри резолуцијата за фер и рамноправна распределба на вакцините против Ковид, предложена од…

27 Feb 2021

Со почетокот на процесот на вакцинација против Ковид-19 во Европската унија, започнаа и подготовките за заеднички сертификат за имунитет ширум…

26 Feb 2021

Можеби во секоја земја постои област која е малку заборавена или покриена со прашина, но сепак е привлечна, особено за авантуристи. Во Италија,…

26 Feb 2021

Почнаа елеегантно, дипломатски, а потоа европските медиуми малку поконкретно, не потсетуваат да ги контролираме надежите затоа шт0 – вратите на…

26 Feb 2021

Светската здравствена организација (СЗО)  во моментов смета дека ковид пасош не треба да се воведува, вели директорот на канцеларијата на СЗО во…

26 Feb 2021

За време на карантинот во Ирска, имаше забрана за повеќе од 15 лица на отворено, а на 8 декември имало околу 70 пред парламентот.

Оваа…