Свет

27 мај 2018

Евробарометар: Мнозинството Европјани се против ЕУ (ВИДЕО)

Не само што повеќе луѓе од земјите членки сметаат дека ЕУ се движи во погрешна насока,туку постои и сериозна недоверба дека со избори тој правеец може да се поправи. Со таков став се 44%, наспроти 32% кои...

Трамп на Твитер: „Њујорк Тајмс“ користи измислен извор во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини весникот „Њујорк Тајмс" дека во еден негов напис се повикувал на „измислен извор" во Белата куќа.

Станува збор за текст во кој „Њујорк Тајмс" цитира „...

Голем пожар кај Пиратите и гусарските бродови (ВИДЕО)

Избувнал пожар во забавниот парк Европа-Парк во Руст, Германија а дел од посетителите се евакуирани од делот во кој почнал да се шири огнот.

Чад излегувал високи во небото, поради што луѓето одлучиле да си...

Сноуден:Трамп го обожува Путин, но не е способен за сложени шпионски работи!

Едвард Сноуден верува дка американскиот претседател Доналд Трамп негува големи симпатии спрема рускиот претседател Владимир Путин, пишува "Хафингтон пост".

Сепак спрема бившиот соработник во Агенцијата за...

26 мај 2018

Путин (у)верува: "Таа е трудна, но јас сум добар"!

Путин (у)верува: "Таа е трудна, но јас сум добар"!

Светската економија е поврзана со технологија, вели рускиот претседател Владимир Путин.

Како се обидел да објасни: "светската економија е трудна со...

Лажна дојавата за бомба во Киев пред финалето на Лигата на шампионите

Пет метро станици, повеќето во центарот на градот, беа затворени во Киев по дојава за поставена бомба за која се покажало дека е лажна.

„Станиците се проверени и отворени за патниците. Не се пронајдени...

Лидерите на двете Кореи се сретнаа на границата без претходна најава

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун и лидерот на Јужна Кореја, Мун Џае-ин изненадно се сретнаа во пограничниот град во демилитализираната зона помеѓу двете земји.

На вториот состанок, лидерите на двете...

Во Шпанија уапсен маж кој 35 години ограбувал банки

Шпанската полиција уапси 66-годишен маж осомничен дека во последните неколку месеци ограбил девет банки.

Осомничениот бил уапсен вчера навечер во хотел, недалеку од Мадрид.

Официјалните лица наведоа...

ДОЈАВА ЗА БОМБА НА НЕКОЛКУ ЧАСА ПРЕД ДУЕЛОТ ПОМЕЃУ РЕАЛ И ЛИВЕРПУЛ :Затворени пет метро станици во Киев

Пет метро станици во Киев биле затворени по дојава за поставена бомба, во пресрет на финалето од Лигата на шампионите помеѓу Реал Мадрид и Ливерпул.

Веста за медиумите ја потврди и самата метро служба, која...

CNN најави апсење на Асанж!

Речиси шестгодишниот престој на основачот на „Викиликс" Џулијан Асанж во амбасадата на Еквадор во Лондон, е загрозен, со што се отвора пат за неговото апсење од страна на британските власти и евентуалната...

Родителите што го крстија детето Бенито Мусолини завршија на суд

Италијанскиот суд ги повика родителите на 14-месечното бебе, Бенито Мусолини со цел да ги обврзе да му го променат името на детето, дадено во чест на дедото кој се викал Бенито.

Во Италија се уште постои...

НОВА ЕРУПЦИЈА - 10.000 метри пепел и чад од вулканот на Хаваите (ФОТО+ВИДЕО)

Официјалните лица истакнуваат дека на Хаваите дошло до уште една ерупција на вулканот Калауеа, пришто се создал облак од чад и пепел висок околу 10.000 метри.

Речиси 50 домови се уништени од почетокот на...

Ирците на чекор да го легализираат абортусот

Мнозинство граѓани на Ирска гласале за легализација на абортусот, според прогнозите направени по налог на весникот „Ајриш Тајмс“.

По вчерашниот референдум во Ирска, прогнозите покажуваат дека повеќе од две...

25 мај 2018

Побарал да излезе од час, се вратил со пиштоли и пукал

Повредени се еден ученик и нивниот учител, пренесе АП. Напаѓачот побарал да излезе од час, а потоа се вратил носејќи два пиштоли и отворил оган.

Шефот на полицијата во Нобесвил, Кевин Џовит, изјави дека...

Путин: Руската војска не го собори малезискиот авион

Претседателот на Русија, Владимир Путин повтори дека ракетата што го собори малезискиот авион MH17 над Украина, не и припаѓала на Русија.

Тој на пленарната седница на Меѓународниот економски форум во Санкт...