Спорт

15 декември 2018

Ериксен во 91. минута за големи три бода за Тотенхем (видео)

Тотенхем како да се навикна мечевите да ги решава во последните минути, откако Кристијан Ериксен во 91. минута стрелаше за тешка 1:0 победа над Барнли на „Вембли“....

Баерн со „покер“ за Хановер, се доближи на -6 до Борусија (видео)

Кризата во Баерн Минхен е минато, се надеваат навивачите на Баварците, откако актуелниот шампион од Бундеслигата стигна до доминантна 4:0 победа на гостувањето кај „...

ЕХФ ја одобри „реформата“ –  само најдобрите 16 во Лигата на шампионите

" alt= " alt=

На состанокот на Извршниот комитет на Европската ракометна федерација (ЕХФ) пред финалето од Европското првенство за жени во Париз се донесоа важни...

Партизан се закани со излегување од српската Суперлига (видео)

" alt= " alt=

Српскиот фудбалски гигант Партизан се закани со можно излегување од Суперлигата откако во петокот беа приморани да одиграат меч од домашното првенство...

Модриќ распали по Меси и Роналдо: Се појавуваат само ако победиле

Лука Модриќ не ги штедеше Кристијано Роналдо и Лионел Меси за нивната одлука да не се појават на доделувањето на „Златната топка“, велејќи дека тоа не било фер кон...

Баерн едвај подобар од Жалгирис, Будуќност не се спаси против Гран Канарија (видео)

Баерн со 88:84 славеше над Жалгирис во 12. коло од Евролигата, запишувајќи ја шестата победа на драматичен начин.

Баерн водеше во текот на целиот меч, но...

14 декември 2018

Русинките со турбо-второ полувреме влегоа во финалето (видео)

epa07231638 Valentina Neli Ardean-Elisei (C) of Romania in action against Kseniia Makeeva (R) of Russia and Anna Sen (L) of Russia during the EHF Women EURO 2018 handball semifinal...

Спалети и покрај фијаското во ЛШ тврди: Интер не се во криза

epa07224604 Inter's head coach Luciano Spalletti reacts during the UEFA Champions League group B soccer match between Inter and Psv Eindhoven at the 'Giuseppe Meazza' stadium in...

Јанал е новиот предводник на Фенербахче

Фудбалскиот клуб Фенербахче, чии дрес го носи македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, во петокот доби нов тренер, кој ќе се обиде да ја извлече екипата од од...

„Брадата“ со нестварен трипл-дабл ги сруши ЛА Лејкерс (Видео)

" alt= " alt=

Квалитетен и неизвесен натпревар одиграа изминатата ноќ во НБА лигата, Хјусотн Рокетс и ЛА Лејкерс. Победата им припадна на Хјустон 126:111, бидејќи...

13 декември 2018

В среда почнува пријавувањето за третото издание на „Охрид трчаТ“

Под мотото „Трчај, забавувај се и уживај во убавините на Охрид“, атлетскиот викенд „Охрид трчаТ“ ја започна кампањата за третото издание кое ќе се одржи на 2 јуни следната година.

Пријавувањето за учество за...

Каратистот Дејан Недев стана доктор на науки на Софискиот универзитет

Нашиот најуспешен каратист Дејан Недев денеска на Државниот Универзитет Св. Климент Охридски во Софија, беше официјално промовиран во доктор на науки по физичко образование и спорт.

Тој докторатот успешно го...

Невидена евро-бламажа на Реал – ЦСКА ги победи со 0:3 сред Мадрид! (видео)

Цела среќа, Реал Мадрид веќе го имаше обезбедено првото место во групата Г од Лигата на шампионите, но тимот кој ги освојуваше трите последни титули во европската...

12 декември 2018

Спартак сака да го носи Енис Барди во Москва за 13 милиони евра?

epa06381840 Levante's Macedonian midfielder Enis Bardhi (R) in action against Athletic Bilbao's midfielder Mikel Vesga (L) during the Spanish Primera Division soccer match between...

Норвешка ја победи Шпанија и си ги подотвори вратите на полуфиналето (видео)

epa07215709 Norway players react during the EHF Women EURO 2018 handball match between Hungary and Norway in Nancy, France, 07 December 2018. EPA-EFE/Mathieu Cugnot epa07215709...