Радичевиќ и Црногорките не се предаваат, „падна“ и Шведска

Women's EHF EURO 2018, preliminary round game - Group B - France - Montenegro in Palais des sports Jean Weille Nancy, Nancy, France 4.12.2018. Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff Women's EHF EURO 2018, preliminary round game - Group B - France - Montenegro in Palais des sports Jean Weille Nancy, Nancy, France 4.12.2018. Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Црна Гора можеби има само теоретски шанси за пласман во полуфиналето на ЕП во Франција, но тоа не им пречеше да се изборат за голема 30:28 победа над Шведска за да ги освојат првите поени во новоформираната група 1.

Црногорките не пренесоа поени во втората фаза на првенството, така што сега ќе мораат да ги победат сите натпревари до крај и да се надеваат на поволни резултати кај ривалките. Против Шведска, која имаше 2 поени од првата фаза, тие започнаа силно и на полувреме отидоа со +4 (18:14), за потоа со умна игра да ја задржат предноста и во второто полувреме.

Нам добро познатата Јованка Радичевиќ, повторно беше „моторот“ на Црногорките, постигнувајќи девет гола, додека Мајда Мехмедовиќ додаде 7. Кај „трите круни“, Изабеле Гулден имаше 7 гола. За Црна Гора остануваат пресметките со Србија на 10 декември и со Данска два дена подоцна.

ГРУПА 1

Франција  – Данска 29:23 (17:11)

Шведска – Црна Гора 28:30 (14:18)

Табела: 1.Франција 4, 2.Русија 4, 3.Србија 2, 4.Шведска 2, 5.Црна Гора 2, 6.Данска 2

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари