Отпишаната Словенија ја победи Русија

Women's EHF EURO 2018, preliminary round game - Group B - Slovenia - France in Palais des sports Jean Weille Nancy, Nancy, France 2.12.2018. Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff Women's EHF EURO 2018, preliminary round game - Group B - Slovenia - France in Palais des sports Jean Weille Nancy, Nancy, France 2.12.2018. Mandatory Credit © Uros Hocevar / kolektiff

Словенија ја изненади Русија со 29:27 во последниот меч од групната фаза за двете репрезентации, но и покрај тоа беше елиминирана од турнирот по двата порази во првите две кола.

Русинките претходно ги победија и домаќините Франција и Црна Гора, па влегоа опуштено во последното коло, и по израмнетото прво полувреме дозволија Словенија да избега со победата. Во групата Б се одредени трите патници во наредната фаза пред последниот меч помеѓу Франција и Црна Гора.

Слична ситуација е и во групата А, каде што Шведска со 23:22 ја победи Полска (која е елиминирана), а Данска ќе оди на трета победа во три меча против Србија од 21 часот.

ГРУПА А

Шведска – Полска 23:22 (10:5)

Данска – Србија 21.00 ч.

Табела: 1.Данска 4, 2.Шведска 4, 3.Србија 2, Полска 0

ГРУПА Б

Русија – Словенија 27:29 (13:13)

Франција – Црна Гора 21.00 ч.

Табела: 1.Русија 4, 2.Франција 2, 3.Црна Гора 2, 4.Словенија 2+

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари