Откриен ли е датумот кога Федерер заминува во пензија!?

epa07173431 Switzerland's Roger Federer reacts during his semi final match against Germany's Alexander Zverev at the ATP World Tour Finals tennis tournament in London, Britain, 17 November 2018. EPA-EFE/WILL OLIVER epa07173431 Switzerland's Roger Federer reacts during his semi final match against Germany's Alexander Zverev at the ATP World Tour Finals tennis tournament in London, Britain, 17 November 2018. EPA-EFE/WILL OLIVER

Моментно третиот тенисер во светот и освојувачот на најмногу грен слем титули во историјата на тенисот, Швајцарецот Роџер Федерер наводно кариерата ќе ја заврши во октомври 2019 година, на турнирот во родниот Базел.

Швајцарските медиуми сеуште се оградуваат од оваа вест затоа што тимот на Федерер сеуште не го објавил календарот на настапи за следната година, но од „земјата на чоколадото“ стигнува потврда дека 99 е сигурно дека тенисерот ќе се врати на Ролан Гарос по пауза од 4 години.

„Планот на Федерер е во мај да се прости од публиката во Париз, а потоа и од таа во Лондон на Вимблдон. На крај завесата да се спушти во Базел“ – шпакулираат медиумите во Швајцарија.

извор: Makfax

Најнови вести

Коментари