Најголема награда во историјата на тенисот: Еве колку пари Новак заработи во освојување на УА Опен

Новак Ѓоковиќ во финалето го совлада Хуан Матин дел Потра со 6:3, 7:6 (4), 6:3 и со тоа ја доби најголема награда во историјата на "белиот спорт".

Повторно Отворено првенството на САД го зголеми наградниот фонд оваа година, па така Ѓоковиќ после триумфот во Њујорк му припаднале 3,8 милиони долаи.

Тоа е најголема индивидуална заработуватка на еден тенисер, со што Новак Ѓоковиѓ го презеде приматот.

Поврзани

Најнови вести

Коментари