Мурињо: Јас сум клубски тренер, но после Мундијалот во Русија сакам да учествувам и на Светски првенства

Легендарниот португалски тренет Жозе Муриљо, кој се придружил на екипа на телевизија РТ за време на СП во фудбал, Миндијалот кој се одржува во Русија го нарекол неверојатен.

"Светското првенство е неверојатно. Се надевам дека ќе заврши во истиот дух. Иако имаше некои инцидентни, тое беа незнатни. Воглавно сите се расположени. Дух на чесно играње се виде и кога Кристијано Роналдо му помогна на Едисон Кавани и кога Јапонците го чистеа стадионот" рекол Морињо за РТ.

Тој исто така рекол дека ќе ја памети огромната посветеност на репрезентацијата на Русија на четвртфиналната утакмица на СП со Хрватска.

"Русите едвај стоева на нозе на утакмицата со Хрватска. Ми беше драго што ја посетив Русија и го доживеав ова. Постојано повторувам дека сум клубски тренер, но сега сакам да учествувам и на Светски првенства", додал Мурињо.

Светското првенство во фудбал прв пат се одржува во Русија од 14 јуни до 15 јули. Утакмици се играа во 11 градови во Русија.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари