Икарди капитенски ги предводеше Интер до нова победа (видео)

epa07077570 Inter's Mauro Icardi jubilates with his teammates after scoring a goal (1-0) during the Italian Serie A soccer match Spal 2013 vs FC Inter at Paolo Mazza Stadium in Ferrara, Italy, 7 October 2018. EPA-EFE/Elisabetta Baracchi epa07077570 Inter's Mauro Icardi jubilates with his teammates after scoring a goal (1-0) during the Italian Serie A soccer match Spal 2013 vs FC Inter at Paolo Mazza Stadium in Ferrara, Italy, 7 October 2018. EPA-EFE/Elisabetta Baracchi

Мауро Икарди постигна два гола и беше најзаслужниот што неговиот Интер стигна до тешко извојувана 2:1 победа на гостувањето во Модена кај СПАЛ за четврти триумф во низа во Серија А за тимот на Лучано Спалети.

Шиме Врсаљко му додаде одлична топка на Икарди во 14. минута, и Аргентинецот упати еден необичен удар за да донесе водство за „нераѕурите“. Домаќините имаа шанса веднаш да израмнат, кога во 18. минута беше досуден пенал, меѓутоа ветеранот Мирко Антенучи целосно го утна голот во едно од најлошите промашувања оваа сезона.

Сепак, СПАЛ го дочека својот момент во 72. минута, кога нововлезениот Алберто Палоски израмни. Но, Интер го има Икарди, кој шест минути подоцна доби фантастична топка од Иван Перишиќ за да го совлада противничкиот голман за три поени.

Со петтата победа во осум меча, Интер е на третото место во Серија А со 16 поени, два помалку од второпласираниот Наполи и осум зад лидерот Јувентус.

Фото: ЕПА

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари