Данска ги урна надежите на Радичевиќ и колешките за полуфинале на ЕП (видео)

epa07226364 Lotte Grigel of Denmark (L) in action against Majda Mehmedovic of Montenegro (C) and Ema Ramusovic of Montenegro (R) during the EHF Women EURO 2018 handball match between Denmark and Montenegro at Halle XXL in Nantes, France, 12 December 2018. EPA/EFE EDDY LEMAISTRE EPA-EFE/EDDY LEMAISTRE epa07226364 Lotte Grigel of Denmark (L) in action against Majda Mehmedovic of Montenegro (C) and Ema Ramusovic of Montenegro (R) during the EHF Women EURO 2018 handball match between Denmark and Montenegro at Halle XXL in Nantes, France, 12 December 2018. EPA/EFE EDDY LEMAISTRE EPA-EFE/EDDY LEMAISTRE

Црногорските ракометарки ги загубија шансите за полуфиналето на ЕП во Франција. Предмалку Радичевиќ и колешките минимално со 23-24 загубија од селекцијата на Данска, па сега Црногорките со 4 бода остануваат трети, зад Русија и Франција.

Данските ракометарки тргнаа фуриозно уште од стартот, го отворија мечот со 4-0. Со 4 гола разлика се замина на полувремето, по 30 минути игра на семафорот стоеше 15-11.

Во вториот дел Црногорките се созедоа, се играше гол за гол, но посконцентрирани се покажаа Данките и триумфираа со резултат 24-23.

Најефикасна во данската репрезентација беше Хансен со 6 гола, додека Јованка Радичевиќ со 7 погодоци беше прв стрелец во селекцијата на Црна Гора.

извор: Makfax

Најнови вести

Коментари