Арсенал повторно ќе носи „Адидас“

" alt= " alt=

Фудбалскиот клуб Арсенал објави дека од наредната сезона играчите ќе бидат облечени во опремата на компанијата „Адидас“.

Арсенал од 2014 година го носи логото на „Пума“ на своите дресови, но челниците решиле не ја продолжуваат соработката со овој бренд туку да потпишат договор со најголемиот ривал на „Пума“, компанијата „Адидас“.

Клубот на социјалните мрежи објави дека од 1.јули 2019 година играчите ќе ја носат опремата на „Адидас“.

Инаку, Арсенал и „Адидас“ имаа соработка во периодот од 1986 до 1994 година, а потоа клубот 20 години, до 2014, соработуваше со „Најки“.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари