Скопје

14 декември 2018

„Парни ваљак“ ќе ги забавуваат скопјани на новогодишната ноќ

Групата „Парни ваљак“ ќе настапи на новогодишната прослава на плоштадот „Македонија“, соопштија на прес-конференција, градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов и главниот извршен директор на „Македонски Телеком“,...

Екоакција за чистење на јавните површини во населба Козле

Комуналните служби денеска спроведоа голема акција за чистење на населбата Козле, информираат од Општина Карпош.

Како што додаваат од таму, акцијата се одвивала на потегот од основното училиште „Владо...

Продолжен мораториумот за градби на територија на Општина Центар

Советот на Општина Центар на вчерашната седница одлучи да го продолжи мораториумот за градби на територија на општината, односно повторно ја донесе одлуката за запирање на спроведувањето на деталните урбанистички...

13 декември 2018

Момчето што си ја уби бабата неколку пати било пуштано од Бардовци

Андријано Р. од Драчево, момчето кое си ја уби бабата иго згрози цел регион, неколку пати престојувал во психијатриската болница во Бардовци, а пред две недели бил пуштен од оваа институција, неофицијално дознава „...

Крводарителска акција во Кисела Вода

Во големата сала на Општина Кисела Вода во тек е голема крводарителска акција. Досега голем број хумани граѓани и вработени во Општината ја покажаа својата хуманост, дарувајќи крв со цел да спасат нечиј живот.

...

Град Скопје засади нов дрворед во Ѓорче Петров

Акцијата за засадување нови дрвја и за обновување на дрворедите во Скопје денеска продолжува со засадување нов дрворед по должината на улицата Ѓорче Петров, соопшти Град Скопје.

„По добиените информации за...

Бутел и Петровец без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во системот во текот на денот без електрична енергија ќе останат општината Бутел и општина Петровец.

Во соопштението на „ЕВН Македонија“ се...

Прекин во водоснабдувањето во Капиштец

Од ЈП „Водовод и канализација“ информираат дека во текот на денот поради изведување на водоводен приклучок од ф-80 мм на улицата Козара бб  во Капиштец ќе има прекин во водоснабдувањето.

Прекин, како што се...

12 декември 2018

Тинејџери сами влегоа во скривницата на Тито на Скопска Црна Гора - Еве што најдоа внатре

Конечно, легендата дека има скривница на југословенскиот херој, Јосип Броз Тито на Скопска Црна Гора е потврдена, длабоко во шумата, по тесни којзи патчиња, над карпите спроти...

МАЈКА од Скопје бара помош да го најде ИСЧЕЗНАТИОТ син - SKODA SK1566AP

Мајка го бара синчето. Овој статус на ФБ вечерва се шири вирално. 

Ve molam pomognete mi da go najdam moeto since. Izleze sinoka okolu 20.00 h i posleden pat e viden vo Giorce Petrov (SK) vo 22.00 h Izlezen e...

11 декември 2018

Ова е куќата каде внукот и го прегриза гркланот на бабата (ВИДЕО)

Грозоморно убиство ја потресе вчера македонската јавност кога во Драчево внук си ја закла бабата, а најновите детали укажуваат на уште пошокантен и погрозен пресврт на настаните.

66-годишната баба од Драчево...

Нов дрворед со 300 дрвја во општина Сарај

Акцијата за засадување нови дрвја и за обновување на дрворедите во Скопје денеска продолжи со засадување нов дрворед по должината на улицата Сарај, во општината Сараj, соопшти Град Скопје.

„На потегот од...

Бабата од Драчево жртва на крволочен сатанистички ритуал? Внукот и го прегризал гркланот!

Грозоморно убиство ја потресе вчера македонската јавност кога во Драчево внук си ја закла бабата, а најновите детали укажуваат на уште пошокантен и погрозен пресврт на настаните.

66-годишната баба од Драчево...

10 декември 2018

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ е против зголемувањето на цената на паркингот.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За подобра Македонија“ на денешната седница на Совет на Град Скопје беше против предлогот за зголемување на цената на паркингот.

,,Во име на Советничката група...

Поскапување на паркингот во денови на енормно загадување на воздухот

Советот на Град Скопје денеска ќе расправа за поголем број одлуки и програми за работата на Град Скопје. На денешната седница Советот ќе решава за Одлуката за изменување и дополнување на ценовникот на услугите што...