30 Dec 2020

Годишниот студентски билет за бесплатно користење на јавен превоз ќе важи до крајот на февруари 2021 година. ЈСП информира дека ќе излезе во…

30 Dec 2020

Советот на Град Скопје на денешната вонредна седница донесе одлука за давање помош на настраданите од катастрофалните земјотреси во Петриње и во…

28 Dec 2020

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов изјави дека активностите за изградба на вториот зелен покрив во Скопје се интензивирани независно од…

25 Dec 2020

Во Кисела Вода целосно изгоре автомобил марка голф. Според неофицијални информации, автомобилот се запалил во движење,…

25 Dec 2020

Државниот инспекторат за животна средина продолжува со увидот во индустриските зони, каде што работат по десетици инсталации, за кои е неопходна…

24 Dec 2020

На неспобноста на власта на СДСМ, Заев и Шилегов и нема крај. Не само што се неспобни да се справат се корона пандемијата, не се способни да се…

24 Dec 2020

Град Скопје целосно ја реконструира велосипедската патека на улицата Никола Парапунов. Оваа велосипедска патека е во должина од 580 метри и…

23 Dec 2020

Постојат места во Скопје познати по богатата ромска традиција, а кои денес се заборавени. Навраќањето кон тие заборавени места и обичаи ги оживува…

23 Dec 2020

На аголот помеѓу булеварот Илинден и улицата Никола Тесла, до гимназијата „Орце Николов“, редизајнирана е зелената површина и целосно е уреден…

23 Dec 2020

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 31 нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 476 лица…

22 Dec 2020

„Економијата е во рецесија, за 10 месеци 55 илјади луѓе останаа без работа поради корона кризата, а градоначалникот Шилегов вработува 135 партиски…

21 Dec 2020

„Толку било убавецу наш. Белиот паун кој го красеше дворот на нашиот Храм беше нападнат од улични кучиња и буквално…

21 Dec 2020

Дивата депонија во населбата Мичурин е нов зелен парк за граѓаните, соопшти Град Скопје.

Во овој парк изминативе денови беа засадени 520…

20 Dec 2020

Град Скопје и ЈП „Паркови и зеленило“ во есенското раззеленување на Скопје и уредување нови зелени површини, засадија над 15.000 висококвалитени…

20 Dec 2020

„Локалната власт на СДСМ поставува нови стандарди во засадување на нови дрвја и зеленило во централните населби. Во Општина Карпош, долж булеварот…

19 Dec 2020

„ВМРО-ДПМНЕ и вчера, по којзнае кој пат, повторно излезе со паушални и шпекулативни обвинувања за работата на градоначалникот на Општина Центар,…