08 Dec 2019

Скопската противпожарна бригада денеска интервенираше при пожар кој изби во стан во зграда на улицата „Рузвелтова“.

Според информациите од…

08 Dec 2019

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано…

07 Dec 2019

Регулацијата на паркингот, одржувањето на хигиената, обновата на „Партизан“, планско градење, реконструкција на плочникот во Порта Влае и др., се…

07 Dec 2019

Воздухот во Скопје бил презагаден, како во Калифорнија кога има масовни пожари, пишува Њујорк Тајмс.

Во анализата на Њујорк тајмс се…

07 Dec 2019

Деновиве го читам дневникот на еден скопски фраер, кој ми го подари за да го зачувам и да остане траен белег за старо Скопје од 1960-тите години.…

06 Dec 2019

Вечерва во Бутел кај Зегин физички e нападната група на мирни дечиња, со нож во пределот на грбот е прободен 13 годишниот Никола од Бутел. Никола…

06 Dec 2019

Со вeчерашното светнување на елката на плоштадот „Македонија“ и отворањето на новогодишниот базар „Винтерленд“ симболично се означи почетокот на…

06 Dec 2019

Во Скопје, и покрај најавите за воведување, се уште не постои билет за едно возење во автобус. Ваков билет…

06 Dec 2019

Градоначалникот на Скопје,  Петре Шилегов денес повторно влезе  во конфликт со жител на градот.  …

06 Dec 2019

Во пресрет на граѓанскиот протест закажан за утре, во врска со загадувањето кое потекнува од депонијата во Ѓорче Петров, Градот Скопје сака да ги…

06 Dec 2019

Во новото основно училиште „Киро Глигоров“ во општина Центар денеска беше оворена новата училишна библиотека.

Со мал, пригоден настан,…

06 Dec 2019

Младински културен центар распишува повик за избор на 6 авторски цртежи, кои ќе се реализираат во рамки на проектот „Градот убав или Skopje street…

06 Dec 2019

Во понеделник (9.12.2019 година) кој е неработен ден поради државниот празник 8 Декември („Св.Климент Охридски“), јавниот превоз ќе сообраќа по…

06 Dec 2019

Жителите на Ѓорче Петров излегуваат на протест поради екстремно загадениот воздух во општината. Тие…

06 Dec 2019

Температурите едвај да паднаа под нулата, но концентрацијата на ПМ10 честичките во воздухот убедливо ги урива рекордите и оваа зима. Мерните…

05 Dec 2019

„9 илјади денари плата. 3 месеци плата не ни дадовте, Шилегов. 3 месеци плата не ни дадовте. 3 месеци плата не ни дадовте“, вели еден од…