Скопје

17 јули 2018

Полицијата му пиша казна на маж од Сарај, a сопругата ги истепала полицајците

Околу 11,30 часот во Скопје на улицата „Македонско Косовска Бригада" полициски службеници од Одделението за безбедност на сообраќајот на патиштата додека извршувале редовни работни задачи дале знак за застанување...

Градот Скопје му ги подари фонтаните на Водовод

Со предлог-одлуката за отстапување на чување, одржување, заштита и користење на фонтани, која ќе се најде пред Советот на Град Скопје на утрешната седница, градските власти предлагаат Јавното претпријатие „Водовод...

Почина пешакот што беше прегазен кај Соборен храм

Шеесет и петгодишниот скопјанец Д.Б. кој пред неколку денови беше жртва на тешка сообраќајка што се случи на раскрсницата кај Соборниот храм почина, потврди за „Фокус", доктор Маја Мојсова, раководител на КАРИЛ....

16 јули 2018

Правда за Саздо - порачаа Комити пред Обвинителство (ВИДЕО)

Навивачката група „Комити" излезе на протестен марш за прерано починатиот член на групата, 21-годишниот Никола Саздовски, кој по неколкудневна кома предизвикана од физичкиот напад врз него од страна на три лица, на...

Легло на змии во напуштена куќа во Драчево

Жители на Драчево реагира дека се појавило легло на змии во напуштена куќа на улицата „Јустинијан Први", а змиите почнале да шетаат наоколу и да влегуваат по куќи, објави „Слободен...

15 јули 2018

„Комити“ утре на протест за Саздо

Навивачката група „Комити" за утре најави протест кој ќе започне од плоштадот на „Автокоманда" во 19 часот и 30 минути, протестниот марш во чест на Никола Саздовски – Саздо кој почина откако беше претепан на...

Во Градски парк и протестираа против членството во НАТО – полицијата не ги заштити (ФОТО)

Вечерва во Градскиот парк во Скопје за време на владината прослава за поканата за Македонија за членство во НАТО група граѓани протестираа против. Тие за време на прославата во Градскиот парк држеа напис „НАТО =...

14 јули 2018

Писмо од мајка чие дете е нападнато во градинка

Околу 16ч. одам да си ја соберам ќерка ми од градинка (Раде Јовчевски Корчагин), инаку 11 месечно бебе. На врата од собата ме дочекува воспитувачката со ќерка ми во раце, велејќи ми дека сѐ поминало во најдобар ред...

Македонија ќе ја слави поканата за членство во НАТО

Под мотото „Одиме напред, Македонија во ЕУ и НАТО" денеска во 15 градови низ државата ќе биде прославено добивањето на поканата за пристапни преговори за членство на Македонија во НАТО.

Големата граѓанска...

13 јули 2018

Шилегов сече во Карпош 3: Ветува зеленило, но направи пустош! (Видео)

Продолжува уништувањето на зеленилото во Скопје. Неколку децениски дрва утрово се жртва на сеча во скопската општина Карпош, иако ветувањето на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов во предизборната кампања беше...

Општина Аеродром санира ударни дупки во Горно и Долно Лисиче

По разговорот со локалните жители и земајќи ја предвид алармантната состојба на патот во Долно Лисиче, Општина Аеродром почнува со санација на критичните ударни дупки. Ова е привремено решение кое ќе обезбеди...

12 јули 2018

Изгоре автобус без патници на обиколницата Сарај - Волково

Празен туристички автобус денеска попладне се самозапалил на обиколницата Сарај – Волково влез Ѓорче Петров. Повредени нема, а причинета е материјална штета која ќе се утврдува.

Според првичните информации,...

Во сабота во Скопје прскање против ларви од комарци

Авионската дезинсекција на подрачјето на Скопје против ларви од комарци ќе се изврши в сабота, во раните утрински часови. Терестричната дезинсекција ќе се изврши в понеделник, во текот на денот.

– Доколку...

Казнет 61 возач поради пребрзо возење

Во текот на изминатиoт ден на подрачјето на Секторот за внатрешни работи Скопје се случиле 12 сообраќајни незгоди од кои две со тешки телесни повреди, пет со телесни повреди и пет со материјална штета. При...

Изгоре автобус без патници на обиколницата Сарај - Волково

Празен туристички автобус денеска попладне се самозапалил на обиколницата Сарај – Волково влез Ѓорче Петров. Повредени нема, а причинета е материјална штета која ќе се утврдува.

Според првичните информации,...