Скопје

15 ноември 2018

Градот Скопје почнува со присилна наплата на заостанати долгови

Град Скопје информира дека почнува постапката за присилна наплата на неплатените обврски по основ на годишниот данок на имот за 2013 година, а заклучно со 2017 година.

Затоа, велат од таму, им укажуваме на...

Стартува зимската служба на Град Скопје

Од денеска, стартува зимската служба на Град Скопје, а со тоа и координираните активности за зимско оддржување на улиците но надлежност на градот, врз основа на програмата усвоена од Советот и средствата предвидени...

50 талентирани спортисти добија парична помош од Општина Аеродром

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин и претседателката на Советот на Општина Аеродром, Ивана Цветковска, вчера во спортскиот центар „Ново Лисиче“ на 50 талентирани спортисти од Општина Аеродром им...

14 ноември 2018

Потрошени средствата за субвенции за електрични тротинети

Град Скопје информира дека се исцрпени средствата предвидени за субвенции за купување електро тротинети, односно денеска до 15 часот се пристигнати 109 барања.

Со ова, условот за завршување на јавниот повик е...

Нов сообраќаен режим за намалување на метежот кај ТЦ „Сити мол“

Општина Карпош во соработка со СВР Скопје почнува да поставува нова хоризонтална и вертикална сообраќајна сигнализација низ сервисните улици во урбаната заедница Карпош 4.

...

Шилегов ја објави одлуката за номинирање на Скопје за кандидат за титулата „Европска престолнина на културата“

Град Скопје официјално ја објави одлуката за номинирање на Скопје како можен кандидат за титулата на Европската комисија „Европска престолнина на културата“.

„Оваа апликација е доказ за нашите заложби за...

По мораториумот, издадени се 21 одобрение за градба, но Општина Центар нема да дозволи шеесеткатница кај „Холидеј ин“

По донесувањето на одлуката за мораториум, Општина Центар има издадено 21 одобрение за градби, од кои 6 се за градење нови градби во ДУП Градска четврт Ј07, едно одобрение од ДУП Француски гробишта и едно од ДУП...

Делови од Скопје без струја

Од „ЕВН Македонија“ АД информираат дека поради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа, без електрична енергија ќе останат повеќе општини во Скопје.

Во периодот од 09:00 до 12:00 часот, без струја ќе...

13 ноември 2018

Шилегов на средби со градоначалниците на Подгорица и на Пловдив

Градоначалникот Шилегов вчеравечер имаше работна вечера со делегација од збратимениот град Подгорица, Црна Гора, предводена од градоначалникот Иван Вуковиќ. Двајцата градоначалници разговараа за досегашната...

Дејан Митровски – Урко добитник на награда ,,13 Ноември”

Дејан Митровски – Урко, кој долги години беше шеф на обезбедувањето на експремиерот Никола Груевски ја доби наградата за најдобар тренер во избор на Сојузот на спортови на Скопје по повод денот на ослободувањето „...

Земјотрес од пет степени почувствуван и во Скопје попладнево

Силен земјотрес во Подгорица попладнево од пет степени ги вознемири жителите, а истиот со помал интензитет се почувствува и во Македонија и во Скопје.

...

Учениците од ОУ „Песталоци” во посета на лабораторијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје

На едукативна посета во лабораторијата на ЈП Водовод и канализација – Скопје, околу 100 ученици од Основното училиште „Песталоци” на возраст од 7 до 8 години, одблиску имаа можност да се запознаат со...

Изнемоштен коњ колабираше на улица во Скопје

Изнемоштен коњ кој влечeјќи запрежна кола, колабирал на улицата меѓу Тутунскиот комбинат и полициската станица Пролет во Скопје.

Според очевидци, коњот и натаму дава знаци на живот, иако лежи на асфалтот и не...

ЗОО Скопје со нов еко мини автобус за посетителите во зимскиот период

Зоолошка градина Скопје го поднови својот возен парк со првото електрично возило, а во иднина во план е замена на сите возила со електрични.

Новиот екоавтобус е со капацитет за 20 посетители, а со едно...

Кисела Вода додели 65 нови ваучери за новородените дечиња од општината

Општина Кисела Вода додели 65 нови ваучери за новородените дечиња од општината, 28 за женски и 37 за машки, соопштија од општината.

Како што посочија оттаму еднократната парична помош која е во висина од 6...