Министерството за надворешни работи на Кина изрази лутина што два американски воени бродови минале во близна на остров во јужното кинеско море, територија која Кина тврди ѝ припаѓа.

Американските бродови влегле во водите без довола на Кина, изјави портпаролката на министерството, Хуа Чунјинг, пренесе „Ројтерс“.

Односите меѓу САД и Кина се влошија поради трговскиот спор, а особено пред 1 март, кога истекува рокот за постигнување трговскиот договор меѓу двете земји.

извор: Makfax

0

Најчитани вести