Бројот на загинати во зградата која се урна во Истанбул порасна на 21. Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, вчера го посети местото на несреќата. Тој рекол дека од оваа несреќа може да се извлечат многу поуки.

Причината за нереќата сè уште се утврдува, но властите наведоа дека последните три спрата на осумкатницата биле изградени нелегално. Зградата имала 14 станови во кои живееле 43 станари.

„Во оваа област имаме сериозен проблем со нелегални градби за да се заработат повеќе пари“, рекол Ердоган.

извор: Makfax

0

Најчитани вести