На две кола до крајот на регуларниот дел од сезоната во СЕХА-лигата јасно е дека регионалниот првак Вардар како лидер во групата А ќе патува во плеј-офот, со денешната победа над Татран Прешов 28:26 (13:17) во последниот меч годинава пред својата публика во СЦ „Јане Сандански“.

Вардар одигра меч без Даинис Кристопанс, Кристијан Дисингер, Артурс Кугис, Сергеј Горбок, додека во редовите на Татран ги немаше Крок, Рабок и Урбан.

Главната болка на „црвено-црните“ сезонава – одбраната, повторно беше најголемиот проблем во првото полувреме, додека Татран имаше тактика да оди на трпелив напад, кој се граничеше со пасивност, а таквата игра им донесе водство од 0:2, 3:5… Вардар се врати за момент,

Во 45 минута Вардар преку Чупиќ дојде до првото водство на натпреварот 21:20, а веднаш потоа и Атман се надоврза за 22:20

осум минути без примен гол во второто полувреме и серија од 5-0 донесе 18:18 во