Околу 10 бродови на Балтичката поморска база учествуваат во воените вежби кои денеска почнаа во Балтичкото Море, соопшти руската морнарица.

„Бродовите се групирани во неколку тактички групи. Тие ќе изведат низа планирани задачи во вежбата против други бродови како и вежби за воздушна одбрана и ќе вржат артилериско гранатирање на воздушни и поморски цели“, се наведува во соопштението, пренесува руската новинска агенција „ТАСС“.

Во вежбите учествуваат неколку главни сили на поморската балтичка база, помали бродови и моторни чамци и различни помошни чамци.

извор: Makfax

0

Најчитани вести