Двајца 11-годишни малолетници признале дека предизвикале пожар во спортска сала во основно училиште во Кисела Вода. Тие запалиле два душека за вежбање во салата, а потоа со вода го изгаснале огнот.

Вчера во Полициската станица Кисела Вода било пријавено дека настанал пожар во мала спортска сала од основно училиште, по што екипа од Бригадата за противпожарна заштита излегла на местото, но немало потреба од интервенција, бидејќи пожарот веќе бил изгаснат.

Увид извршила екипа на СВР Скопје. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

извор: Makfax

Најчитани вести