Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави денеска дека Турција продолжува да провоцира во својот пристап кон етнички поделениот Кипар и дека Анкара е меѓународно изолирана.

Кирјакос изјавата ја даде за време на средбата со кипарскиот претседател Никос Анастасијадес, пренесе АП.

Посетата на Анастасијадес доаѓа еден ден откако напорите за започнување разговори за повторно обединување наидоа на препрека кога турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека кипарските Грци мора да се согласат дека кипарските Турци ќе имаат паритет во владеењето на земјата пред да продолжат разговорите, соопшти агенцијата.

извор: Makfax

Најчитани вести