Loading..

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на смртна казна, објави денеска иранската државна телевизија.

Министерството за разузнавање објави дека ја уништиле шпионската мрежа на ЦИА и дека 17 шпиони биле уапсени, објави агенцијата.

„Ројтерс“ ги пренесува наводите на полуофицијалната иранска агенција Фарс дека некои од уапсените се осудени на смртна казна.

извор: Makfax

Најчитани вести