Косовскиот премиер Рамуш Харадинај поднесе оставка на седница на Косовската влада.

Како причина Харадинај рече дека ја поднесува оставката неотповиливо поради тоа што од специјалниот суд во Хаг добил покана да се појави во својство на осомничен и смета дека со таков статус не може да ја води Косовската влада.

Ја давам оставката, мандатот го вракам на народот и очекувам претседателот Хашим Тачи да започне консултација со партиите за нови парламентарни избори.

Најчитани вести