Loading..

Платите во Велика Британија во мај беа повисоки за од 3,6 проценти во споредба со истиот период минатата година, што претставува најголем пораст од 2008 година, објави британската канцеларија за статистика ОНС во вторникот.

Ова, исто така, значи дека платите во Велика Британија растат побрзо од инфлацијата во март минатата година, според податоците од ОНС објавени од „Би-би-си“.

До крајот на мај бројот на вработени во Велика Британија достигна рекордни 32,75 милиони, додека без работа се 1,29 милиони граѓани, што е најмалку барем од 1992 година.

извор: Makfax

Најчитани вести