Кинеската полиција уапси 19 лица, меѓу кои и четворица британски државјани, поради обвиненија за дрога во провинцијата Џиангсу, објави британската амбасада во Пекинг.

Меѓу уапсените се 16 странци, седум наставници и девет студенти кои беа притворени минатата недела откако беа позитивни на тестовите за употреба на дрога.

Државјанството на други уапсени странци не е објавено, објави АП.

Полицијата не прецизираше за каков вид  дрога се работи, додава Би-би-си.

извор: Makfax

0

Најчитани вести