Ја прошверцувал серијата „Squid game“ во Северна Кореја, осуден е на смрт со стрелање

24.11.2021
Vesnik.com
Ја прошверцувал серијата „Squid game“ во Северна Кореја, осуден е на смрт со стрелање

Се верува дека младиот човек донел епизоди од гореспоменатата серија на Нетфликс во Северна Кореја од Кина преку USB, а тоа било откриено откако службите за надзор го фатиле како се обидува да им продаде копии на колегите.

На средношколецот наводно ќе му пресуди стрелачки вод, метод сличен на оние што се користат во серијата.

– Сè започна минатата недела кога средношколец купил USB со епизоди од јужнокорејската серија „ Squid game “ и го гледал со најдобрата другарка од класот, изјави неименуван извор за Радио Слободна Азија.

– Еден пријател им објави на другите ученици, а USB-то го споделил со оние кои биле заинтересирани за серијата. Тие биле фатени од цензорите специјализирани за сузбивање нелегални видеа по добивањето на информации, вели истиот извор.

Седум ученици наводно биле уапсени и осудени на вкупно пет години тешка работа. Некои извештаи велат дека побогатите родители со мито од 3.000 долари успеале да ги „убедат“ властите да им дадат малку поблага казна на нивните деца.

– Луѓето се жалат дека светот е неправеден бидејќи родителите кои имаат пари и моќ можат да им ја намалат казната на своите деца, дури и кога се осудени на смрт, вели изворот.

Ова е првпат владата да санкционира некого според новиот закон што треба да спречи странско влијание во Северна Кореја.

Според тој закон, Пјонгјанг строго го казнува секој кој поседува странски филмови, облека или користи сленг. Со овој закон власта се бори против она што режимот го нарекува „реакционерна мисла“.

Секој кој ќе биде фатен со голема количина на содржина од Јужна Кореја, САД или Јапонија, се соочува со смртна казна, а оние кои гледаат такви снимки се соочуваат со затворска казна до 15 години.

Политичките аналитичари веруваат дека севернокорејскиот лидер се обидува да ги спречи надворешните информации да доаѓаат до жителите на Северна Кореја, бидејќи животот во земјата станува се потежок. Тие веруваат дека милиони луѓе гладуваат, па Ким Џонг-ун попрво би ги хранел со државна пропаганда отколку да им дозволи да гледаат серии од прекуграничниот Сеул, еден од најбогатите градови во Азија, објави Дејли Меил..

© vesnik.com, правата за текстот се на редакцијата