Skip to main content
x

22 Jul 2021 - 18:20
redakcija
Статија

Првутот е составен од ситни лушпи формирани со лупење на мртва кожа на главата, а дури 87 проценти од луѓето се соочуваат со овој проблем.

Овие лушпи спонтано паѓаат од површината на главата и поради таа причина често ги забележуваме прво на облеката и на рамената.

Веројатно знаете дека сода бикарбоната е добра за нашето тело, но дали знаевте дека може да го реши проблемот со првут?

Ги отстранува мртвите клетки на скалпот и со тоа спречува понатамошен првут. Покрај тоа, го регулира нивото на pH на кожата, така што габите и бактериите не се таложат.

За да подготвите домашен шампон, ќе ви треба 1 лажица сода бикарбона и половина чаша топла вода. Убаво измешајте сè и кога ќе добиете хомогена смеса, измијте ја косата, тријте ја добро во скалпот.

После испирање, продолжете со нега на коса на вообичаен начин.