Skip to main content
x

20 Jul 2021 - 8:40
redakcija
Статија

Телевизијата Пинк објави фотографии од мачењата на мафијашка организација предводена од Вељко Беливук наречен Веља Невоља, пренесува Блиц.

На некои фотографии Беливук е со Марко Миjковиќ и позираат со коктели и оружје. Конечно, тие покажаа неколку фотографии на кои позираат со осакатените жртви.

Српскиот министер за внатрешни работи Александар Вулин на Пинк рече дека тие се  убијци и олош и не заслужуваат да бидат ослободени од затвор. Тој додаде дека на фотографиите се прикажани семејствата на жртвите кои биле шокирани. Сите жртви биле навивачи на Партизан.

Вулин рече дека тие направиле ќебапи од жртвите и ги фрлиле во вреќи во реката.

Во текот на неделата, членовите на СБПОК (Служба за организиран криминал) исто така го уапсија Бојан Хрватин, член на групата на Беливук, и ги вратија на распит Беливук и другите членови за да ја прошират истрагата за уште две убиства.

Повеќето од осомничените се бранат со молчење, но Марко Миjковиќ реши да проговори, пренесува Блиц.

Вулин коментира дека целта на оваа група е да го оцрни Министерството за внатрешни работи и посочи дека тие постојано добиваат закани од членовите на кланот.