Босанскиот ќебап се позиционира високо на листата Taste Atlas, меѓу првите 100 највкусни оброци во светот, рангирани по различни критериуми, пренесува агенцијата „Танјуг“.

Босанскиот ќебап е оценет со 4,2 од пет можни ѕвезди.

Најдобрите ќебапи се во ќебапчилницата „Жељо“ во Сараево, пишува сараевскиот портал „Дневник“.

Титулата за најдобро јадење ја освои Криспи Пата, односно крцкава свинска нога која е популарно јадење на Филипините.

Италијанската лазања болоњезе е омилено јадење низ целиот свет, а се наоѓа на втората позиција.

Третата позиција му припаѓа на карпачо, едно од главните јадења во бразилската кујна, што всушност е овчо или говедско месо печено на ражен.

Потоа следат јапонскиот оброк хаката ремен, филипинските лечон и каре-каре, италијанската пица наполитана, италијанските тестенини, тајландските јадења пад таи и том јум, кинеска печена патка…

Една позиција зад ќебапот е традиционалното тајландско јадење таи кари, а интересно е дека ќебапот е подобро позициониран од суши и од мексиканската енчилада.

Taste Atlas старуваше интерактивна мапа со стотици најдобри јадења во светот, каде што можете да добиете повеќе информации за секој оброк, но исто така и да го оцените истиот.

извор: Makfax

1

Најчитани вести