Авионот со најголем распон на крилата успешно го реализира првиот лет, објави американската авио-компанија „Stratolaunch“.

Авионот има два трупа и распон на крилата од 117 метри. Летал два ипол часа над пустината Мохаве во Калифорнија, на висина од пет километри и извел повеќе маневри.

„Каков прекрасен прв лет“, рекол извршниот директор на „Stratolaunch“, Џејн Флојд.

„Stratolaunch“ во 2011 година ја основа коосновачот на „Мајкрософт“, Пол Ален. Целта на компанијата е да овоможи лансирање на сателити во вселената од авион наместо од земјиното тло.

извор: Makfax

1

Најчитани вести