Претседателот на Европската комисија, Жан Клод-Јункер денеска го повтори барањето за поголем пристап на европските компании до кинескиот пазар.

Говорејќи на состанокот со кинескиот претседател, Си Џинпинг и лидерот на ЕУ во Париз, Јункер рече дека сака одреден реципроцитет во односите помеѓу Унијата и Кина и дека европските компании би можеле да имаат ист степен на пристап до кинескиот пазар, како што кинексите имаат во Европа.

извор: Makfax

2

Најчитани вести