Економската ситуација во Либан, кој обезбедува засолниште за 1,5 милиони сириски бегалци, може да ги поттикне бегалците да мигрираат кон Европа, рече либанскиот претседател Мишел Аун на состанокот со претседателот на руската Државна дума, Вјачеслав Володин, пренесува ТАСС.

„Имаме 500.000 палестински бегалци и околу 1.5 милиони Сиријци, што е висока бројка за нашата земја”, истакна Аун. “Европа е директно заинтересирана за решавање на ситуацијата, бидејќи сириските бегалци кои престојуваат во Либан не се задоволни од економската ситуација во земјата и наскоро ќе почнат нови миграциски бранови кон Европа”.

извор: Makfax

3

Најчитани вести