Неколку илјади луѓе протестираа во центарот на Мадрид против абортусот, кој во Шпанија е одобрен во првите 14 недели од бременоста. Извикувајќи слогани – „Да за животот“ и „Обединета младина во борбата за живот“, демонстрантите прошетаа по улицата „Серано“ и во воздух пуштија стотина зелени балони во знак сеќавање на неродените.

„Абортусот треба да се забрани. Уште од зачетокот постои живот кој е независен одмајката и кој ги има сите права“ рекла Алехандра Антон, 32-годишна медицинска сестра која дошла на протестот со сопругот и со двете мали деца.

Собирот кој пројде во свечано издание, со транспаренти како
„ Право на живот е за сите без исклучок“, организиран е на повик на здружението ДА за животот.

извор: Makfax

5

Најчитани вести