Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 280 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 2.103.

Од нив, 293 пациенти се во болница, од кои 20 се на апарати за дишење.

Во последните 24 часа починале шест лица.

Од 25 февруари, кога беше регистриран првиот случај на Ковид-19 во Хрватска, регистрирани се вкупно 14.029 заболени, од кои 236 починале и 11.690 оздравеле.

Во моментов има 8.505 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 236.938 лица, од кои 6.353 во последните 24 часа.

извор: Makfax

Најчитани вести