Светот го потресе денешниот терористички напад во Нов Зеланд, во кој беа убиени 49 луѓе. Карикатуристите им оддадоа почит на жртвите преку своите цртежи.

Потресни цртежи се споделуваат на социјалните мрежи во знак на тага, но и поддршка на сите оние ии најмили го загубија животот во стравичниот напад во Крајсчрч.

28-годишниот Австралианец го изврши масакрот во две џамии, пукајќи во луѓе додека во живо го емитуваше на социјалните мрежи.

извор: Makfax

1

Најчитани вести