Македонија

18 декември 2018

Кривична пријава против двајца полициски службеници поради злоупотреба на службената положба и овластување

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе кривична пријава против двајца полициски службеници во Надворешна канцеларија за...

Царинската управа отвори истрага за Трајковски, гостинот на Груевски во Будимпешта

Царинската управа вчера отворила истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во Будимпешта. Од Царина го испитуваат неговото отсуство од...

Аместијата не може да чека- предлог -законот стигна пред пратениците

Текстот на Прелог законот за амнестија кој го подготви интерпартиското тело за помирување е поставен на веб-сајтот на Собранието и поделен на пратениците. Законот е на дневен ред на собраниска седница и ќе биде...

Крвав инцидент во скопско средно училиште: Еден ученик пробден со нож - ОВА СЕ ДЕТАЛИТЕ

Вчераутро околу 11 часот во Секторот за внатрешни работи Скопје било пријавено дека во средното училиште „Арсениј Јовков" од страна на Е.Џ. (17), А.Б. (16) и уште едно лице, со употреба...

Ученик нападнат со нож во средното училиште „Арсениј Јовков“

18-годишно момче вчера во претпладневни часови во средното училиште „Арсениј Јовков“ од страна на три најверојатно, сите малолетни деца, било нападнато со нож, соопшти полицијата. По ова тројцата напаѓачи физички...

Средба Џафери-Чиамба: Проширувањето на ЕУ и натаму останува високо на агендата на Романското претседавање со Советот на ЕУ

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, оствари средба  Џеорџе Чиамба, министер делегиран за европски прашања во Владата на Романија, кој престојува во официјална посета на Република...

Подобро е да нема снег оти со механизацијата на „Македонијапат“ стара над 30 години може се да заглави

Со стара менханизација и без доволен број работници „Македонијапат“ оваа година ќе се справува со снегот по магистралните патишта. Возилата, кои се стари и по 30 години, нема да бидат заменети.

„Сепак, снегот...

Саливан: САД ќе ѝ помогнат на Владата да се спротистави на штетното влијание на Русија

Нема да биде изненадување за никого овде ако кажам дека Русија се спротивставува на патот што Македонија го има избрано, и ќе ги примени сите расположливи средства за да го поткопа тоа. Ова го гледаме и во други...

Заев: Нема да ги препуштиме на случајност процесите за реализација на преспанскиот договор

Секоја средба со пријателите од САД е мотивација за наш уште поактивен придонес за мир и стабилност во земјата и во регионот, изјави премиерот Заев на заедничката прес-конференција со заменикот државен секретар на...

Жерновски: Посветеноста на Владата беше препознаена,  Македонија ќе биде 30-та земја членка на НАТО

Во Подгорица се оддржа состанокот на Партнерската комисија на САД-Јадранската повелба, на ниво на министри за надворешни работи на земјите членки и набљудувачи на повелбата.

За време на состанокот беше...

(Видео) Заев и Ципрас номинирани за Нобелова награда за мир

На денешната свечена церемонија која се одржа на Универзитетот ФОН во Скопје, премиерите на Република Македонија Зоран Заев и Република Грција Алексис Ципрас беа официјално промовирани за кандидати за Нобеловата...

Ѓорчев: Иселувањето е алармантно, народот се топи како снег во април

Владимир Ѓорчев oд ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција обвини дека луѓето во земјава се иселуваат поради, како што рече, економскиот дебакл на власта. Тој оцени дека состојбата е алармантна, а Македонија се празни како...

(Видео) Жугиќ: Шилегов донесе непродуктивен буџет

Градоначалникот Шилегов, поддржан од владејачкото мнозинство во Советот на градот Скопје донесоа неразвоен, мегаломански и непродуктивен буџет. Градот Скопје ќе потроши над 6.5 милијарди денари, но нема слух за...

Еве што порача заменик - Државениот секретар Саливан при посетата на Македонија!

Русија сака да го поткопа Договорот од Преспа што го постигнаа Македонија и Грција, и ќе направи се што е во нејзина моќ за да го попречи членството во НАТО, изјави денеска...

Запленети околу 515 кг. марихуана - Еве каде ја криеле дрогата (ВИДЕО)

Одделот за криминалистичка полиција и Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и...