Кривична против ексградоначалникот на Свети Николе, и уште две други лица

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Свети Николе поднесе кривична пријава против З.Т. на возраст од 51 година, К.Н. 34 години и 54-годишниот А.Д., сите од Свети Николе, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „злоупотреба на службена положба и овластување“.

„Во периодот од 22 април 2015 година до 24 април 2018 година второпријавениот, сопственик и управител на правно лице од Свети Николе, за одржување на уличното осветлување на подрачјето на општина Свети Николе, изготвувал лажни фактури, во кои прикажувал поголема количина на употребен материјал. При тоа, третопријавенот, вработен во општина Свети Николе и одговорен за контрола над наведените услуги, ги проследувал ваквите фактури, без да изврши проверка и споредба на материјалот наведен во фактурите и материјалот наведен во пријавите за дефекти, по што првопријавениот, како градоначалник на општина Свети Николе, без да изврши увид во приложената документација, ги одобрувал ваквите фактури“, информираат од полицијата.

Со ова, велат од МВР прво и третопријавениот му овозможиле на второпријавениот да се стекне со противправна имотна корист од 1.316.530 денари, на штета на буџетот на општина Свети Николе.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари