Ципрас му честита на Заев

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, му честита на својот колега, Зоран Заев за исходот од парламентарното гласање за уставните измени поврзани со договорот за името со Грција, соопшти кабинетот на Ципрас, пренесе весникот „Катимерини“.

„Премиерот Алексис Ципрас контактираше со премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев и му честиташе за успешното завршување на процесот на ревизија на Уставот, врз основа на Договорот од Преспа“, соопшти кабинетот на Ципрас.

Во Собранието вечерва, со 81 глас, пратениците ги изгласаа уставните амандмани. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ не присуствуваа на собраниската седница.

извор: Makfax

Поврзани

Најнови вести

Коментари