Македонија

27 мај 2018

ГДУ: Нон пејперот е шлаканица - реформите не се желба, тие се избор!

Повеќе од очигледно е дека во државава многу нешта се трули!? И покрај позитивната препорака од Европската Комисија јасно ни беше посочено, не само сега, туку и во сите досегашни извештаи што треба да реформираме...

Единствена Македонија бара Заев да ги прекине и преговорите и средбите со Ципрас

Единствена Македонија бара од премиерот да ги прекине средбите со грчкиот премиер и да не преговара за името и идентитетот.

„ Ние сме наполно свесни дека Зоран Заев е во очајнички обид за распродажба на се...

Приведена соло пејачка од Албанија во кафеана во Теарце

Албанската државјанка Л.М. (28) по полноќ била приведена во Полициската станица Тетово за понатамошна постапка по претрес извршен од полициски службеници од Полициската станица Тетово во угостителски објект во...

Могерини ќе брифира, Димитров и Коѕијас ќе преговараат во Брисел

Македонија и напредокот во преговорите за името ќе бидат една од главните теми на утрешниот Совет на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Министрите за надворешни работи на ЕУ утре ќе се состанат за...

Протести во Охрид против промена на името

„Млади за Македонија“ ќе го предводи денешниот протесет во Охрид против промена на уставното име.

Протестот е закажан за во 19 часот 30 часот минути на Плоштадот Свети Климент Охридски,  а е најавен како...

Посебен сообраќаен режим во Охрид поради годишнината на Охридската архиепископија

Полицијата за денеска и утре најави посебен сообраќаен режим во Охрид, по повод 1000 годишнината од постоењето на Охридската архиепископија.

Посебниот режим ќе започне денеска во 9 часот и ќе трае до 12 часот...

Мицкоски од Струга: Доста е за сите погубни политики, ја заковаа Македонија на дното (ВИДЕО)

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски беше Струга од каде порача:Она што во овој момент оди напред се камионите на семејството и фамилијата, плантажите со марихуана и пупките во судството за да му...

26 мај 2018

Tуш од Бугарија: Постарите македонски граѓани се свесни за бугарската позадина на постоењето

Бугарскиот предводник во заедничката работна група која треба да ја чисти македонската историја, од ,,идеолошките примеси и заблуди" во однос на улогата на Бугарија во македонската државност и самостојност,...

Груевски ја објави „молитва“ од Блаже Конески

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил ја објави песната од Блаже Конески „Молитва".

Дел од стиховите на истата песна се следни:

„Тие се мислат повикани да водат...

Патот Приштина-Скопје се пушта во сообраќај за пет дена

Најдоцна за пет дена, односно пред 1. јуни, ќе биде пуштен во сообраќај патот Приштина-Скопје, на потегот Качаник-Генерал Јанковиќ, а набргу потоа ќе се отвори уште една делница на автопатот „Арбен Џафери", која ќе...

Куцијак жртва на италијанско-македонски клан-каде води истрагата?

Словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница се ликвидирани од италијанско македонски клан кој оперирал во Словачка. Истрагата за смртта на истражувачкиот новинар, кој беше пронајден мртов во февруари,...

ВМРО-ДПМНЕ: Не треба да се чудиме зошто е изготвен „нон пејпр“ од влијателни земји во ЕУ

За жал се потврдија повеќемесечните стравувања како и наши укажувања во однос на евроинтеграциите на Македонија, дека земјата ризикува да не добие датум почеток на преговори. Не само заради спорот со името туку и...

Ќе се затворат неколку улици во Охрид, полицијата апелира за дислокација на возилата

Полицијата ги известува сопствениците на патничките и другите моторни возила за дислокација на возилата од неколку улици во Охрид кои ќе бидат целосно затворени за сообраќај, со цел безбедно и непречено одвивање на...

Ракометните шампиони добија уште една химна - „Песна за Вардар“

Македонските ракометни шампиони, ракометарите на Вардар добија уште една спортска химна.Овој пат новата навивачка песна носи наслов „Песна за Вардар" и се појавува на денот на фајналфор...

Влатко Стефановски и Теодосиј Спасов на Деновите на Свети Кирил во Рим

Вчера во Палата Брачи на Музејот во Рим, во рамки на програмата на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, се одржа заедничка културно – уметничка програма од страна на Mинистерствата за култура на...