09 Dec 2019

Православните верници утре го празнуваат посен свети Ѓорѓија. Овој ден, освен како семејна слава, се празнува и како именден и како слава на цели…

09 Dec 2019

Едно двегодишно девојче има прашања до татко и. Урнебесни. И си ги повторува додека не добие одговор. На забелешката од мајка и дека тато мора…

09 Dec 2019

Кој е овде луд?! Ова личи на се, само на терапија за лекување неплодност не! Дилемата е дали да се смееме или да останеме неми на човековата…

09 Dec 2019

Едно момче открило како почнало да заработува големи пари, продавајќи си го телото. Тој својата приказна ја раскажал на…

09 Dec 2019

Пред два дена низ Ариље осамнале некролози на кои пишувало дека Б. Стојковиќ од селото Врана починала, а биле наведени…

09 Dec 2019

Холивутскиот глумец Кирк Даглас денес полни 103 години.

Роден е како Исур Данијеловиќ Демски, син на неписмен руски емигрант, а одиграл…

08 Dec 2019

Мачорот Џиво доби работа на Филозофскиот факултет во Осијек. Тој се вработи во библиотеката на Филозофскиот факултет во Осијек и ќе ја добие…

08 Dec 2019

Тамара Тодевска со песната „Monsters” вчера беше прогласена за најдобар интернационален артист на престижниот музички фестивал Кенга Маџик во…

08 Dec 2019

Секое второ домаќинство во германскиот главен град Берлин, има само по еден член. Поради тоа, во градот веќе постојат служби за помош на постари…

08 Dec 2019

Кинеската полиција објави видео за „совршениот сопруг“ кое за кратко време го гледале над седум милиони луѓе. Огромен интерес предизвика видеото…

08 Dec 2019

Повеќе од 20 години Роџер Федерер игра тенис и во текот на кариерата ги освои срцата на многу навивачи ширум светот.

Федерер е инспирација и…

08 Dec 2019

Според кинеската астрологија, 2020 е година на Стаорецот, знак кој е симбол на амбициозност, посветеност и брзина. Астролозите истакнуваат дека во…

08 Dec 2019

Денеска го празнуваме Свети Климент Охридски, наш најголем просветител и учител. Свети Климент Охридски македонски светец и еден од учениците на…

07 Dec 2019

Јованка Бриоз е родена на денешен ден, 7. ноември 1924 година во Пеќани, а со Тито била во брак од 1952.

После смрта на Тито, Јованка до…

07 Dec 2019

Се сеќавате на советите дека за време на земјотрес треба да се крие под маса или во рамка на врата? Па, заборавете го !!! Ова е нешто што…

07 Dec 2019

Американската пејачка Кети Пери (34) неодамна се пофали со предизвикувачки божикни фотографии на социјалните мрежи и ги воодушеви обожавателите.…