Зошто треба да спиеме голи?

Од многу рана возраст не научиле да спиеме во пижами и да мислиме дека голотијата е неприфатлива дури и во спиење, но толку е добро чувството да се "стуткате" во кревет без никаква облека на вас.
Добри вести: Ние собравме докази што покажуваат дека не само што е пријатно да спиете голи, туку е и добро за вашето здравје. Еве 10 причини да ги фрлите вашите пижами уште вечерва.

10. Подобро спиење

Спиењето голи овозможува вашата кожа да се олади и ве поштедува од прегревање, така што вашиот сон станува подлабок и полесен.

9. Се чувствувате посреќни и сободни
Дури и ако не сте навикнати легнете голи, не можете да се одречете колку добро ќе се чувствувате: ништо не ги попречува движењата, ниту ви ја сече кожата или се закачува на чаршавите.

8. Подобра кожа и коса

Квалитетното спиење ќе ви овозможи вашето тело да произведува мелатонин и хормони за раст. Спиењето во голи, исто така, ќе биде корисно за вашите лојни жлезди бидејќи кожата може да дише и да не се прегрее.

7. Подобар сексуален живот
Изненадувачки е тоа што двојките што спијат без пижами се поспонтани во водењето љубов.

6. Зголемена губење на тежината и раст на мускулите

Човечкиот хормон за раст (HGH) е одговорен за зголемување на мускулите и може да биде вклучен во процесот на горење на маснотии.

5. Помалку стрес
Спиењето голи на оптимална температура ќе му помогне на вашето тело да го намали нивото на кортизол, стрес хормон.

4. Подобра врска со партнерот

Допирот кожа на кожа го подобрува ослободувањето на окситоцинот и е корисен за паровите.
Ако и двајцата спиете голи, ќе создадете посензуална и доверлива врска.

3. Подобрување на самодовербата
Ако се чувствувате самоуверени голи, ќе се чувствувате сигурни и облечени.

2. Подобрена циркулација на крвта

Дури и најудобната долна облека ја влошува циркулацијата на крвта и ги ограничува деловите на васкуларниот систем. Ова може да резултира со проширени вени.

1. Нема несоница
Докторите дури им препорачуваат на пациентите кои страдаат од несоница да спијат голи.

 

Поврзани

Најнови вести

Коментари