Прашак кој ги трга болките за само две минути – сите го имаме дома!

Иако доаѓа лето – време кога повеќе време ќе поминуваме на сонце, треба да бидете внимателни на три работи: хидритација на телото, заштита од сонце и одмор, со што телото може да се залечи и да се одржи што поздраво.

Најголем проблем во почеток на летото се болките во мускулите и зглобовите, кои настануваат поради зголемена активност, како и сувата кожа, поради потење и влијанието на УВ зраците.

Ви предлагаме да пробате едно од најдобрите решенија – домашен лосион од магнезиум, однослно масло од магнезиум, со кое можете да ги решите сите проблеми во еден потег.

Познато ви е дека магнезиумот е клучен минерал во човечкиот организам, и е неопходен за сите клетки во телото, како би можеле да функционираат.

Дури 300 хемиски процеси во телото бараат присутност на магнезиумот, што значи дека мора да го внесуваме во доволни количини секој ден.

Ова се некои од функциите на магнезиум во телото:

Го поправа здравјето на коските
Ја регулира енергијата
Ја забрзува апсорпцијата на витаминот Д од сонцето
Го забрзува заздравување на раните
Намалува запаление
Ја стимулира циркулацијата
Го намалува ризикот од дијабетис

Иако е многу важен, поради неправилна исхрана многу луѓе не внесуваат доволно магнезиум. Консумирајте го почесто бидејќи од негов недостаток има сериозни последици.

Освен преку исхрана, постои уште еден начин на внесување на магнезиум во организмот, а тоа е преку кожата.

Овој метод сигурно ќе го задоволи препорачаното дневно внесување (за жени 280-300 мг, за мажи 270-400 мг.( а за тоа потребно ви е само зовриена вода и магнезиумов хлорид.

Рецепта за домашен магнезиумов лосион (масло)

Состојки
3 лажици зовриена вода
половина лажиче магнезиум хлорид

Подготовка и примена:

Се што треба да направите е да ја помешате водата со овој моќен прав и да ја нанесете на кожата. Со помош на овој лосион можете да се ослободите од болки во коските и мускулите – само втриетего лосионот на болното место и причекајте 2-3 минути.

Истата смеса можете да ја користите за нега на кожата на телото, наместо стандардните креми полни со хемикалии, со што на оваа смеса додадете масло од Ши (Карите), дрво кое го има во Африја и Блискиот исток) или кокосово масло.

Поврзани

Најнови вести

Коментари