Aко избие Трета светска војна, оваа храна може да ви го спаси животот!

Не се потпирајте на својот фрижидер и ладилник,  бидејќи нема многу да ви значи ако снема струја.

Откако Доналд Трамп со порака на Твитер и се закани на Русија, повторно почна да се споменува опасност од Трета светска војна, а луѓето веќе размислуваат како да се подготват за налошото.

Освен што сакате да се најдете на безбедно место, важно е да знаете како да се опремете со залихи на храна во случај за недостиг.

Постојат работи кои се битни да го знаете пред да направете залхи.

Не се потпирајте на својот фрижидер и ладилник, пишува порталот "Skilled Survival", бидејќи нема многу да ви значи во случај да снема струја. Би требало да се осврнете на квалитетна, дехидрирана храна и храна која има долг рок на трањење и конзерви.

Битно е да проценете колку храна дневно ви е потребно за вашето семејство и да се осигурате да имате доволно, но е важно таа да биде разновидна. Тоа можеби ви се чини небитно, но во таква ситуација непотребно ќе мачите семејството секој ден со една иста храна.

Исто така бирајте храна која ќе се јаде директно од пакување и која небара дополнителна термичка обработка.

Ова е храната која треба да се најде во вашите залихи за итни случаи:

1. Конзервирана туна или лосос

Богата со протеини и здрави маснотии, а можете да ја јадете директно од конзерва. Ако ви остане после оброкот, ќе мора да ја држите на ладно, или да ја поделите со некој кој ви е многу близок.

2. Ориз

Високо калоричен и богат со протеини, витамини и минерали. Може долго да стои, проблем е што бара варење.

3. Грав

Несварен грав е релативно ефтин и лесно е да се чува. За разлика од конзервираниот грав, можете да го чуварте во голема количина.

4. Оревкасти плодови

Бирајте несолени оревкасти плодови, за да не ви предизвикуваат дополнитела жед, Кикирики, бадеми сончоглед, семки, лешници и слично имаат многу витамини и доволна количина протеини, а не се тешки за носење.

5. Намаз од кикирики

Поради голема количина на протеини и масни килеслини, и мала количина маназ од кикирики можат да ве одржат во живот неколку дена.

6. Енрегетски блакца и чоколдо

ие можат да бидат брз извор на енергија, доста се калорични, кои секако од нивниот вкус ќе ви се подигне расположението.

7. Суво месо

Освен што е лесно за транспорт, не се расипува, како свежото месо, а ви дава многу нергија.

8. Инстант кафе

Кафето можеби нема да го ставете во список на приоритетни артикли, но ако сте навикнати да го пиете може да се соочите со кофеинска криза ако го прекинете. Во ваква ситуација подобро ќе ви биде ако го прескокнете дополнителниот замор, летаргијата и главоболката. Освен тоа кафето ќе биде луксуз, па ќе можете да го замените за нешто што ви е попотребно.

Поврзани

Најнови вести

Коментари