Life

15 ноември 2018

Новинарите признаа дека го лажирале интервјуто со Мориконе

 

Интервјуто со познатиот композитор Енио Мориконе стана вирален хит откако во јавноста се појавија цитати во кои го спомнува познатиот режисер Квентин Тарантино, со кого соработуваше на филмот „The Hateful...

Роботи келнери работат во Непал

Дури и сиромашна земја како што е Непал може да се пофали со технолошки развој, откако локалниот стартап „Пајала технолоџи“ разви роботи за услужни дејности во главниот град Катманду, објави француската агенција...

Шведска компанија на вработените им дава слободни денови за мастурбација

Шведската компанија за производство на сексуални играчки и кондоми „Лело“ ќе им дава слободни денови за мастурбација на своите вработени, пишува „ЛАД библ“.

Овие денови официјално ќе се нарекуваат „Денови на...

Најскромната кралица владее со најсреќната земја во светот

Кралицата на Бутан Џецун Пема (28), најмладата кралица во светот, ги воодушеви жителите на оваа мала земја со својата убавина и скромност.

Младата кралица, која неодамна го роди своето прво дете, потекнува од...

Танцуваше со згодна девојка на свадба, а потоа дојде неговата сопруга - нејзината реакција ќе ве насмее до солзи (ВИДЕО)

Овој човек се забавуваше на една прослава и на подиумот играше.

Друштво му правеше згодна девојка, со која заедно танцуваа и се веселеа.

...

Том Круз ја изгуби улогата бидејќи е премногу низок

Холивудскиот актер Том Круз (56) нема да глуми во франшизата на филмот „Џек Ричер”, како што првично беше планирано, објави Би-би-си. Британскиот автор Џејмс Д. Грант, попознат како Ли Чајлд (64), призна дека Том...

Роналдо потроши 31 000 евра, Џорџина пиеше пиво од 15 куни

Кристијан Роналдо уште од Светското првенство во Русија не беше на собирот на португалската репрезентација, и додека неговите соиграчи ги одработуваат своите обврски на теренот, ѕвездата на Јувентус со своето...

На Индиец му се закануваат пет години затвор поради саркастични твитови

Индиецот Абхијит Ијер-Митра (41), експерт за одбрана, кој на социјалната мрежа Твитер има околу 20.000 следбеници, пред извесно време го посетил Храмот на сонцето во Конарк, во индиската држава Одиша. Тој на Твитер...

Писмо од Ајнштајн за антисемитизмот продадено за 40 000 долари

Рачно напишано писмо од Алберт Ајнштајн во кое предупредува на опасноста од растечкиот национализам и антисемитизам  повеќе од една деценија пред нацистите да дојдат на власт е продадено за речиси 40 000 долари....

И покрај годините, Eнди Мекдауел сè уште воодушевува со својот изглед

Убавата бринета која стана позната по улогата во легендарниот филм „Четири венчавки и погреб”, во кој нејзин партнер беше Хју Грант, снимен пред 24 години, сè уште предизвикува внимание каде и да се појави.

...

14 ноември 2018

Шумахер и во кома заработува неверојатни пари

Повеќе од четири години поминати се од несреќата на француските Алпи од кои Михаил Шумахер е во критична состојба.

Од декември 2013 година не се знае практично ништо освен претпоставки. Од несреќата па до...

Имелда Маркос најлошата прва дама во историјата

Имелда Маркос беше првата дама на Филипините во периодот од 1965 до 1986 година, а пред неколку дена беше осудена за корупција. Повеќе од 30 години се бараше правдата во филипинскиот суд, имајќи предвид дека...

Рачен часовник продаден за 3,88 милиони долари

На аукција во лондонскиот Сотби во вторникот беше продаден рачен часовник од брендот Патек Филип, направен во 1952 година, по цена од 3,88 милиони долари, со што се постави светски рекорд кога станува збор за...

Како темјанот го брка злото од куќа: Повикајте на мир и благосостојба со едноставен ритуал

Мир во глава значи мир во домот. Направете ја оваа едноставна постапка секогаш кога ќе почуствувате дека неможете понатака.

Доколку чуствувате немир и негативна енергија која ве опкружува и ве гуши време е да...

Денеска се празнуваат светите браќа Козма и Дамјан – беа големи чудотворци и за време на животот и после смртта

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 1 ноември.

Денеска е Бесребреници и чудотворци Козма и Дамјан Азијски и нивната мајка...