Life

20 мај 2018

Еве што и е забрането на Меган откако стана принцеза

Откако Меган стана кралска снаа, за тоа мора да плати одредена цена, па сега и се забранети многу нешта.

Имено, забрането и е да прави селфи, па иако до сега беше голем љубител на социјалните мрежи, сега не...

Ако се венчаваш во овие датуми и денови, бракот нема да ти успее

Ha Универзитетот во Мелбурн спроведено е интересно истражување за бракот. Научниците co оваа студија се занимавале дури 14 години, а за да дојдат до резултатите тие темелно го следеле холандскиот регистар на...

Каде е најевтино: Во Грција летово изгор, а ова се цените во Хрватска и Црна Гора

Ако патувате во Грција на море ова лето ќе платите повеќе отколку минатата година, Хрватска има исти цени како лани, а Црна Гора е најевтина.

Во...

Можеби ја имате во дворот, а не знаете, оваа намирница чини 8.000 евра (Видео)

Тешко може да се најде, бидејќи може да се најде во дивина и никако не може да се создаде вештачки. Покрај специфични услови за развој,тартуфите имаат единствена арома, која се добива...

Јуни носи голема љубов за три хороскопски знаци

Близнаци

По напорниот и тежок емоционален период, за Близнаците конечно доаѓа среќа во љубовта. Јуни ќе им биде наклонет и ќе им донесе можност да запловат во мирна љубов. Тоа ќе им помогне да бидат среќни...

И научно: љубовта е дрога, симунувањето од неа болно

Оние кои страдаат поради неуспешната љубов, можеби имаат биолошка причина за тоа. Новото истражување на мозокот сугерира дека соочувањето со последиците од раскин на љубовната врска е слично со состојбата кога...

Имате поздрав од Антигва - еве што знаат за Македонија (ВИДЕО)

Ја имам среќата скоро недела дена да терам одмор на рајскиот остров Антигва. Вчера, одејќи на плажа, ми приоѓа една жена за да ми понуди некои екскурзии на островот или на море и ме праша од каде сум.

Кога ѝ...

Внимавајте - доаѓа Владимир!

Од понеделник Македонија ќе се наоѓа во циклонски систем што значи ќе кружи влажен и значително понестабилен воздух (висински циклон). Тоа ќе ја дестабилизира атмосферата, па така вренежите и грмежите ќе зачестат...

Ако ова им го прави на флеките, што ли му прави на желудецот?

Многупати сте чуле дека енергетските пијалоци не се добри по здравјето, но сепак продолжувате да ги пиете/ После оваа снимка можеби сериозно ќе се запрашате дали сакате и понатаму да ги внесувате во организмот....

19 мај 2018

Мечките во Македонија се пребројуваат почесто од луѓето (ВИДЕО)

Во Македонија има меѓу 371 и 381 мечиња во планините. Не мечки, туку мали мечиња. Тие се пребројуваат почесто од луѓето, а веројатно и полесно.

Во последниве години се намалува бројот на мечки во планините,...

И кондомот е причина за депресија кај жените

Резултатите од едно истражување спроведено на Универзитетот во Њујорк покажало на кој начин сексот и кондомите влијаат на расположението на жените. Студентките биле поделени во неколку групи врз основа на тоа колку...

Каде таа работа трае најдолго... а не е Македонија :)

Тешко дека ќе погодите за која земја станува збор!

Објавена е листа на сексуално најсреќни жени во свет, а истражувањето е спроведено британска агенција за запознавање во 20 земји во свет. Истражувањето го...

Судот пресуди: Хибрицидот глифосат официјално е канцароген!

Државниот апелациски суд пресудил во Калифорнија дека глифосатот е канцероген – и да стои државана забрана за испуштање на овој хибрид во јавните води, пишува sfgate.com

И покрај големите напори на Монсанто...

Поради ова имате чести главоболки

Британската здравствена агенција спровела студија во која се покажало дека лошо влијае врз билките, но и врз човечкото здравје.

Во денешно време многу е тешко животот да се замисли без Wi-Fi интернет.

...

Викенд хороскоп 19-20.05.2018

Овен (21.03 – 20.04)

Ќе почувствувате креативна инспирација и со леснотија ќе завршите бројни обврски овој викенд. Понекогаш умеете да оставите фантастичен впечаток на околината, па така соработниците ќе...