Весник тема

Кој ќе го замени Матис и ќе стане нов американски министер за одбрана

Американскиот министер за одбрана, Џим Матис, поднесе оставка откако Трамп го најави повлекувањето на американската војска од Сирија. Иако сите детали за оваа ситуација се сеуште непознати, односно дали тој се повлекува доброволно или Трамп всушност го сменил, главна тема сега станува која ќе го замени на таа позиција.

Неколку имиња се споменати, ајде да започнеме по ред.

Џек Кин

Џек Кин

Пензиониран генерал, воен ветеран во Виетнам. Во моментов е претседател на Институтот за воени студии во Вашингтон. Тој беше неговиот прв избор по победата на Трамп, на изборите во 2016 година, но Кин го отфрли предлогот. Кин е "јастреб" и то голем - повлекувањето на Трамп од Сирија го нарече "големата стратешка грешка заради која Трамп ќе зажали". Имајќи го ова на ум, не е логично Кин да стане новиот министер за одбрана, но прашањето е до кој степен Трамп сам ќе го избере наследникот на Матис.

Том Котон

Том Котон
Републикански сенатор од Арканзас. Член на Советот за разузнавање и воена служба во Сенатот на САД. Млад човек (41) е исто така ветеран на војните во Ирак и во Авганистан. Тврд поддржувач на Трамп, особено во однос на Иран, за кој тој смета дека е најголемиот непријател на Блискиот Исток. Но, тој, исто така, го критикуваше повлекувањето на Трамп од Сирија.

Линдзи Грахам

Линдзи Грахам
Познат републикански сенатор од Јужна Каролина. Го поддржува Трамп од самиот почеток. Дефинитивно им припаѓа на "јастребите". Тој сериозно го критикуваше повлекувањето на Трамп од Сирија, но исто така и неговиот однос со Саудиска Арабија. Имено, Грахам остро го осуди саудискиот принц на МБС и го обвини за убиство на Џамал Кашоги. Се обидува да ја казни Саудиска Арабија.

Дејвид Петреус

Дејвид Петреус
Пензиониран генерал, поранешен шеф на ЦИА за време на администрацијата на Обама. Неговиот став е многу сличен со Матис. Некогаш беше омилен во двете страни, но кариерата му беше проследена со голем скандал - имено, на неговата љубовница, која ја напиша неговата биографија, и открил некои тајни документи, а подоцна и лажеше пред ФБИ, тврдејќи дека не е така. Скандалот го чинеше работа во ЦИА.

Патрик Шанахан

Патрик Шанахан
Тековен заменик министер за одбрана. Долгогодишниот директор на "Боинг", има искуство во воениот и комерцијалниот сектор на овој американски гигант. Тој лично е посветен на зајакнување на вселенската програма.

Ричард Спенсер

Ричард Спенсер
Актуелен секретар на американската морнарица и поранешен воен пилот. Има добри врски во одбраната. Тој е повеќе фокусиран на бизнисот отколку на геополитика, што можеби на Трамп би му се допаднало.

Џим Талент

Џим Талент
Тој се споменуваше како потенцијален министер за одбрана по изборната победа на Трамп во 2016 година. Тој во моментов работи за Комисијата за економски и безбедносни прашања на САД и Кина. Имајќи предвид дека Кина е голем фокус на Трамп, Талент е прилично силен кандидат.

Џон Кил

Џон Кил
Привремено служи како сенатор на позицијата на починатиот Џон Мекејн, но само до крајот на оваа година. Претходно тој беше сенатор за државата Аризона во три мандати. Истакнат конзервативец. Се противи на потпишувањето на нов СТАРТ договор со Русија за контрола на оружјето.

Некој сосема неочекуван
Можеби Трамп конечно ќе избере некој за кој воопшто не шпекулира, што би било целосно во неговиот стил.

Поврзани

Најнови вести

Коментари