06 Oct 2020

За левицата, јас сум цел на најголемата омраза. За моите цврсти ставови, изразени во овој весник, ме викаа “луда”, “реакционерка”, “расист”, “нацист”,”вештерка” и “човек кој повикува на војна”.

пишува: Мелани ФИЛИПС, Daily Mail…

13 Sep 2020

„Каде ти се сега, Русјаков, твоите фашистички гомна?“ Непознатиот лик се движи десетина чекори пред мене. Нервозен од. Брзи чекори. Мене главата ми чури од сонцето. „Што фашизам?“, прашувам.

„Твоите фашистички гомна што ги пишуваш (дузина…

29 Aug 2020

Сега ќе напишам една реченица. Подолго време сакам да ја напишам. Веќе ја имам изговорено пред неколку мои пријатели. Реакцијата беше различна. Поглед преполн неверување. Првична вџашеност што преминува во насмевка. Коментари од типот: „Ма, дај…

22 Aug 2020

Навистина, жал ми е само за децата. Ние, возрасните, не сме за жалење. Големата слика не е во наша корист. Не можеме да се пофалиме дека околу нас сме направиле пријатно место за живеење. Напротив. Големата слика покажува огромни аномалии.…

09 Aug 2020

Не очекував дека за својот роденден ќе треба да ковам Ноева арка. Не ми пречи, ќе ги натоварам на неа сите свои дозволени и забранети фантазии, па ќе запловам по цивилизацискиот потоп околу мене. Само да не грми. Молњи и грмежи ми создаваат…

02 Aug 2020

Трета светска војна. Мириса на неа. Веќе ја има меѓу редови низ медиумите. Само што не излегла од лабораториите на смртта како вирус за кој е невозможно да се пронајде лек. Се топори да се наметне како лошо прераскажан виц.

И не, нема да…

19 Jul 2020

Лебедот кога ќе остане без својот партнер, се самоубива изгладнувајќи се. Оттука, лебедовата песна е последната песна на поетот пред да умре. Во септември 2009 година, мојата прва колумна за „Нова Македонија“ се викаше „Лебедова песна“. Се…

18 Jul 2020

Завршија изборите. Во вака поделено општество тензиите и омразата ќе доминираат. Кој и да состави влада таа ќе трае најмногу година дена до наредните локални избори, а потоа нови избори. Патем, ќе се прават обиди за мафијашко купување пратеници…

12 Jul 2020

Доаѓа денот, еве го. Стани, изми го лицето и облечи чиста облека, да се види убавото од тебе и на тебе. Ова е твој ден. Ден што ќе ти смени се од утре па натаму. Ден после кој нема да чувствуваш срам, кривица и да бидеш губитник за потсмев и…

05 Jul 2020

Ете, полека ама сигурно, работите излегуваат на виделина. Сега нема потреба никој да ви раскажува и да ве убедува каква власт, и какви луѓе во таа власт имаме. И зошто треба да се гласа против оваа власт, без оглед дали порано сте гласале за СДСМ…

28 Jun 2020

Започна предизборната ковид-кампања и очигледно ќе биде „бомбастична“. Веќе сум ви пишал, јас не ги слушав ни оние „бомби“ кога го рушеа ВМРО-ДПМНЕ, ниту овие сега. Едноставно е. Тогаш знаев дека „бомбите“ се дел од специјалната војна против…

28 Jun 2020

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата власт. Од Ден Дончев дознавме дека последниве години од Македонија во Швајцарија Фамилијата и нивните извршители на работите изнеле најмалку десет милиони евра…

21 Jun 2020

Прво збор-два за коронава. Филипче прима плата само за да ни каже колку има нови заболени и умрени, и ништо друго не работи човекот. Освен што секој ден брои умрени. Додека умираат Филипче ќе има работа и ќе го има секој ден на телевизија. Го…

14 Jun 2020

Бујар Османи ни потврди дека ДУИ, а не граѓаните, ја избрале оваа власт во државава. Народот гласаше за Груевски, а ние од ДУИ одлучивме Заев да биде премеир, рече Бујар Османи. Потоа, се тргна удоле и еве каде сме.

Па, ако и ова не ви е…

14 Jun 2020

Кој владее кај вас? Еден што ни кажа дека Господ го црпнал од нива. Потоа фрли сидро за да заплови државата. Ама, ебем ти глуп народ, не го разбира.

Судски реформи? Рекет, стриптиз, нинџи и трас-трас. А со пандемијата како се справувате?…

07 Jun 2020

И, додека дремете три дена дома во карантин во време на Духовден, како ви се гледа сега Венко Филипче, а? Од партискиот херој на Бихаќка не остана ни партал, а камоли костим на Супермен. Гола вода, пријатели. Блефирање и шарлатанство.