12 Jul 2020

Доаѓа денот, еве го. Стани, изми го лицето и облечи чиста облека, да се види убавото од тебе и на тебе. Ова е твој ден. Ден што ќе ти смени се од утре па натаму. Ден после кој нема да чувствуваш срам, кривица и да бидеш губитник за потсмев и…

05 Jul 2020

Ете, полека ама сигурно, работите излегуваат на виделина. Сега нема потреба никој да ви раскажува и да ве убедува каква власт, и какви луѓе во таа власт имаме. И зошто треба да се гласа против оваа власт, без оглед дали порано сте гласале за СДСМ…

28 Jun 2020

Започна предизборната ковид-кампања и очигледно ќе биде „бомбастична“. Веќе сум ви пишал, јас не ги слушав ни оние „бомби“ кога го рушеа ВМРО-ДПМНЕ, ниту овие сега. Едноставно е. Тогаш знаев дека „бомбите“ се дел од специјалната војна против…

28 Jun 2020

За корупцијата на власта веќе не зборува само опозицијата туку и оние кои се во самата власт. Од Ден Дончев дознавме дека последниве години од Македонија во Швајцарија Фамилијата и нивните извршители на работите изнеле најмалку десет милиони евра…

21 Jun 2020

Прво збор-два за коронава. Филипче прима плата само за да ни каже колку има нови заболени и умрени, и ништо друго не работи човекот. Освен што секој ден брои умрени. Додека умираат Филипче ќе има работа и ќе го има секој ден на телевизија. Го…

14 Jun 2020

Бујар Османи ни потврди дека ДУИ, а не граѓаните, ја избрале оваа власт во државава. Народот гласаше за Груевски, а ние од ДУИ одлучивме Заев да биде премеир, рече Бујар Османи. Потоа, се тргна удоле и еве каде сме.

Па, ако и ова не ви е…

14 Jun 2020

Кој владее кај вас? Еден што ни кажа дека Господ го црпнал од нива. Потоа фрли сидро за да заплови државата. Ама, ебем ти глуп народ, не го разбира.

Судски реформи? Рекет, стриптиз, нинџи и трас-трас. А со пандемијата како се справувате?…

07 Jun 2020

И, додека дремете три дена дома во карантин во време на Духовден, како ви се гледа сега Венко Филипче, а? Од партискиот херој на Бихаќка не остана ни партал, а камоли костим на Супермен. Гола вода, пријатели. Блефирање и шарлатанство.

31 May 2020

Не знам што треба да се деси па да разбереме дека имаме поплава, а водата е дојдена до гуша. На бродот сме сите, ако потоне до крај, потонал со секој од нас.

Ако и сликањето на Шекеринска пред знамиња на УЧК не ви е доволно да разберете…

27 May 2020

„Новата нормалност“ е пред 8 дена владата да бара 30 дена вонредна состојба и до сабајлево да не држи во куќен притвор, а сега да прогласува дека сме најјаки на свет во справување со корона.

„Новата нормалност“ е да сме во врвот на…

24 May 2020

Помина денот на Власите, а техничкиот Оливер Спасовски не им го честиташе етничкиот празник како на Ромите, на нивни јазик. Пошто имам Власи во фамилија видов дека нивното разочарување заради дискриминацијата е големо. 

Можда човекот знае…

17 May 2020

Време да направиме преглед, биланс на добиено и загубено, и да ставиме точка. Паѓаме, или остануваме на нозе. Искуството не ми дава оптимизам. Ако нешто битно не се смени кај Македонците до следните избори - одиме во стечај.

Кога вака…

10 May 2020

Што би рекол Франц Кафка во Замок (Das Schloss), ние сме во долга ноќ без сон. Тешка и темна, која никако да заврши, полна со неизвесност, страв и привидувања. Талкаме во темнина, се удираме едни од други…

03 May 2020

Мај не фати а Македонија не купи ниту еден респиратор, ни кревет за болните. Анѓушев и Брако во гужвава ни утрапија контејнери крстени како соби за заразени. Гола сиротиња и беда сме. Каде отидоа 12 милијарди државни евра потрошени за три години…

26 Apr 2020

Епидемијава и се погоди на власта како нарачана. Тендери, вработувања, лажни вести се редат во низа. Сега никој не ја прашува владата што е со платите, со правната држава, со економијата или здравјето и образованието на граѓаните. Сите прифатија…

12 Apr 2020

Така е како што пишува во насловот. Сега, сред епидемија, повеќе од било кога порано во овие три години, сфаќаме кој владее со нас. Иако не победиле на избори. Па, воочи Велигден, спас чекаме од Господ а не од владата што ја плаќаме.

Не…